Леся Українка

RSS канал автора
Поделиться:
Иллюстрация № 1 читать онлайн КулЛиб


Леся Українка (справжнє ім'я: Лариса Петрівна Косач-Квітка; *13 (25) лютого 1871, Новоград-Волинськ — †19 липня (1 серпня) 1913, Сурамі, Грузія) — українська письменниця, перекладач, культурний діяч. Писала у найрізноманітніших жанрах: поезії, ліриці, епосі, драмі, прозі, публіцистиці. Також працювала в ділянці фольклористики (220 народних мелодій записано з її голосу) і брала активну участь в українському національному русі.
Відома завдяки своїм збіркам поезій «На крилах пісень» (1893), «Думи і мрії» (1899), «Відгуки» (1902), поем «Давня казка» (1893), «Одно слово» (1903), драм «Бояриня» (1913), «Кассандра» (1903-1907), «В катакомбах» (1905), «Лісова пісня» (1911) та ін.
Раннє дитинство
Лариса Петрівна Косач народилася 13 (25) лютого 1871 в місті Новограді-Волинському.
Леся Українка та її брат Михайло (в сім'ї їх називали спільним ім'ям — Мишелося) вчилися у приватних учителів. Рано (у 4 роки) навчилася читати. У січні 1876 року О. П. Косач з дітьми Михайлом і Ларисою приїхали до Києва, щоб попрощатися з М. П. Драгомановим перед його вимушеною еміграцією. Літом того ж року О. П. Косач разом з Лесею та Михайлом відпочивають в селі Жабориці. Тут Леся вперше почула розповіді матері про Мавку. У 6 років Леся почала вчитися вишивати.
Дитинство
У 1878 році батьки Лесі їдуть на всесвітню виставку в Париж, де зустрічалися з М. П. Драгомановим. У цей час доглядати дітей приїздить Олена Антонівна Косач, сестра Лесиного батька. Дружба з «тіткою Єлею» залишила помітний слід в житті і творчості поетеси.
7 (19 листопада) листопада того ж року наказом міністерства внутрішніх справ П. А. Косача переведено на роботу до Луцька. У березні 1879 Заарештовано Олену Антонівну Косач, тітку Лесі, за участь у замаху на шефа жандармів Дрентельна; пізніше її вислано в Олонецьку губернію, а 1881 р. заслано до Сибіру на 5 років (м. Ялуторовськ Тюменської обл., а потім у м. Тюмень). Дізнавшись про це, Леся в кінці 1879 або на початку 1880 року написала свою першу поезію — «Надія». Літом 1880 р. Олександра Антонівна Косач-Шимановська, тітка Лесі, з двома синами переїздить до Луцька, мешкає в родині Косачів. Причиною переїзду став арешт і заслання до Сибіру її чоловіка Бориса Шимановського. «Тітка Саша» — перша Лесина вчителька музики. До неї Леся зберігала все життя почуття великої вдячності.
6 (18) січня Леся дуже застудилася, початок тяжкої хвороби. Цього ж року О. П. Косач повезла Михайла, Лесю, Ольгу до Києва для навчання під керівництвом приватних вчителів. Михайло й Леся почали вчитись за програмою чоловічої гімназії, там Леся бере уроки гри на фортепіано у дружини М. Лисенка — Ольги Олександрівни О'Коннор.На початку травня 1882 року Косачі переїздять в село Колодяжне, що віднині стало їхнім постійним місцем проживання. А тим часом Леся з братом Михайлом живуть у Києві, вчаться у приватних вчителів, зокрема вивчають грецьку і латинську мови.
Влітку 1883 року Лесі діагностували туберкульоз кісток, у жовтні цього ж року професор О. Рінек оперував ліву руку, видалив кістки, уражені туберкульозом. У грудні Леся повертається з Києва до Колодяжного, стан здоров'я поліпшується, з допомогою матері Леся вивчає французьку і німецьку мови. 29 травня (10 червня) 1882 року народилась сестра Оксана, 22 серпня (2 вересня) 1884 — брат Микола.
Юність
Починаючи з 1884 року Леся активно пише вірші («Конвалія», «Сафо», «Літо краснеє минуло» і ін.) і публікує їх у часописі «Зоря». Саме цього року з'явився псевдонім «Леся Українка»
Сердечна дружба єднає Ларису з її старшим братом Михайлом. За нерозлучність в сім'ї їх називали спільним ім'ям «Мишолосіє», пізніше Ларису перезвали в сім'ї на Лесю.
Деякий час Лариса навчалася в школі Олександра Мурашка в Києві. З цього періоду залишилась одна картина, намальована олійними фарбами. Пізніше їй довелося здобувати освіту самостійно, в чому допомагала мати.
Вона знала багато європейських мов, включаючи і слов'янські мови (російську, польську, болгарську та ін.), а також давньогрецьку, латинську, що свідчило про її високий інтелектуальний рівень. Олена Петрівна виховувала її як сильну людину, яка не мала права до надмірного виявлення своїх почуттів. Слід цієї «paidei» можна знайти в кожному творі «поодинокого мужчини». Про рівень її освіти може свідчити факт, що у 19-літньому віці написала для своїх сестер підручник «Стародавня історія східних народів» (надрукована в Катеринославі 1918). Українка багато перекладала (М. Гоголя, А. Міцкевича, Г. Гайне, В. Гюґо, Гомера й ін.).
Зрілість
Побувавши 1891 в Галичині, а пізніше й на Буковині, Українка познайомилася з багатьма визначними діячами Західної України: І. Франком, М. Павликом, О. Кобилянською, В. Стефаником, О. Маковеєм, Н. Кобринською. Основний зарис соціально-політичний світогляду Л. Косач сформувався після цілорічного (1894-1895) її перебування у М. Драгоманова в Софії і в зв'язку з трагічної подією, якою була для неї смерть вуйка.
Історію кохання Лесі Українки часто розпочинають із Сергія Мержинського. Приязнь Лесі Українки і Ольги Кобилянської (збереглися листи Л. Косач) допомагає в розумінні Лесиного твору «Блакитна троянда» (1896).
Вимушені потребою лікування подорожі до Німеччини, Австро-Угорщини, Італії, Єгипту, кількаразові перебування на Кавказі, Одещині, в Криму збагатили її враження та сприяли розширенню кругозору письменниці.
Останні роки життя
На початку березня 1907 року Леся Українка переїжджає з Колодяжного до Києва. А в кінці березня разом з К. Квіткою здійснила поїздку до Криму, де зокрема побувала у Севастополі, Алупці та Ялті.
7 серпня 1907 р. Леся Українка та Климент Квітка офіційно оформили шлюб у церкві і оселились на вулиці Великій Підвальній (тепер вул. Ярославів вал), 32, кв. 11 у Києві. 21 серпня вони разом вирушають до Криму, де К. Квітка одержав посаду в суді.
У цей час багато працює на літературній ниві. 5 травня 1907 було завершено драматичну поему «Айша та Мохаммед», 18 травня остаточно завершила поему «Кассандра», роботу над якою розпочала ще у 1903. 12 травня надіслала до альманаху «З неволі» (Вологда) драматичну поему «На руїнах». Видання признавалось для допомоги політичним засланцям У вересні було написано поезію «За горою блискавиці», продовжено роботу над творами «У пущі», «Руфін і Прісцілла».
Останні роки життя Л. Косач-Квітки пройшли в подорожах на лікування до Єгипту й на Кавказ. Разом із чоловіком, Климентієм Квіткою, вона працювала над зібранням фольклору, інтенсивно опрацьовувала власні драми. На звістку про важкий стан Лариси Петрівни в Грузію приїхала її мати. То власне їй письменниця диктувала проекти своєї так і ненаписаної драми «На берегах Александрії». Символічне значення її творчості можна прочитати в молитві дітей до Геліоса над манускриптами.
Померла 19 липня (1 серпня) 1913 року в Сурамі у віці 42 років. Похована на Байковому кладовищі в Києві (надгробний пам'ятник — бронза, граніт; скульптор Г. Л. Петрашевич; встановлений у 1939 році).

Енциклопедія життя й творчості Лесі Українки: http://www.l-ukrainka.name/Показывать:   Сортировать по:

    Массовая выкачка в формате:

Показываем книги: (Автор) (Переводы) (Об авторе) (все книги на одной странице)

Количество книг по ролям: Автор - 29. ( 29 на иностранном языке) Переводы - 1. ( 1 на иностранном языке) Об авторе - 3. ( 3 на иностранном языке)
По форматам:  fb2 книги - 32 (17.30 Мб),  djvu книги - 1 (4.52 Мб)
Всего книг: 33. Объём всех книг: 22 Мб (22,873,096 байт)

Автор


Класика української літератури

Классическая проза  

- Перлини української класики [на украинском (uk)] 3.74 Мб  (читать)  (скачать fb2)

Классическая проза   Современная проза  

-  З непокритою головою. Українська жіноча проза  [на украинском (uk)] 4.52 Мб (скачать djvu)  (читать)  (читать постранично)
- Українська мала проза XX століття: Антологія. Упорядник Віра Агеєва [на украинском (uk)] 5.2 Мб  (читать)  (скачать fb2)

Поэзия   Сказка  

- Казка про Оха-чародія [на украинском (uk)] [windows-1251] 84 Кб  (читать) (читать постранично) (скачать fb2)

Поэзия  

- Давня казка [на украинском (uk)] [windows-1251] 33 Кб  (читать) (читать постранично) (скачать fb2)
- З подорожньої книжки [на украинском (uk)] [windows-1251] 49 Кб  (читать) (читать постранично) (скачать fb2)
- І ти колись боролась, мов Ізраїль [на украинском (uk)] [windows-1251] 19 Кб  (читать) (читать постранично) (скачать fb2)
- Кримські відгуки [на украинском (uk)] [windows-1251] 64 Кб  (читать) (читать постранично) (скачать fb2)
- Кримські спогади [на украинском (uk)] [windows-1251] 53 Кб  (читать) (читать постранично) (скачать fb2)
- Поезiї [на украинском (uk)] [windows-1251] 121 Кб  (читать) (читать постранично) (скачать fb2)
- Поезія [на украинском (uk)] [windows-1251] 45 Кб  (читать) (читать постранично) (скачать fb2)
- Тиша морська [на украинском (uk)] [windows-1251] 41 Кб  (читать) (читать постранично) (скачать fb2)
- У дитячі любі роки [на украинском (uk)] [windows-1251] 44 Кб  (читать) (читать постранично) (скачать fb2)
- Як дитиною, бувало [на украинском (uk)] [windows-1251] 42 Кб  (читать) (читать постранично) (скачать fb2)

Драма   Поэзия  

- Бояриня [на украинском (uk)] [windows-1251] 98 Кб  (читать) (читать постранично) (скачать fb2)
- В катакомбах [на украинском (uk)] 61 Кб  (читать)  (скачать fb2)
- Іфігенія в Тавриді [на украинском (uk)] [windows-1251] 49 Кб  (читать) (читать постранично) (скачать fb2)
- Камінний господар [на украинском (uk)] [windows-1251] 132 Кб  (читать)  (скачать fb2)
- Кассандра [на украинском (uk)] [windows-1251] 190 Кб  (читать) (читать постранично) (скачать fb2)
- Лісова пісня [на украинском (uk)] [windows-1251] 140 Кб  (читать)  (скачать fb2)
- Одержима [на украинском (uk)] [windows-1251] 61 Кб  (читать) (читать постранично) (скачать fb2)
- Оргія [на украинском (uk)] 121 Кб  (читать)  (скачать fb2)
- Руфін і Прісцілла [на украинском (uk)] 466 Кб  (читать)  (скачать fb2)

Драматургия   Поэзия  
- Лісова пісня [на украинском (uk)] (а.с. Класика української літератури-18) 484 Кб  (читать)  (скачать fb2)
- Камінний господар [на украинском (uk)] (а.с. Класика української літератури-20) 471 Кб  (читать)  (скачать fb2)
- На крилах пісень [на украинском (uk)] (а.с. Класика української літератури-21) 426 Кб  (читать) (читать постранично) (скачать fb2)
- Думи і мрії [на украинском (uk)] (а.с. Класика української літератури-22) 438 Кб  (читать) (читать постранично) (скачать fb2)
- Відгуки [на украинском (uk)] (а.с. Класика української літератури-23) 371 Кб  (читать) (читать постранично) (скачать fb2)
- Поеми [на украинском (uk)] (а.с. Класика української літератури-24) 548 Кб  (читать)  (скачать fb2)

Переводы

Классическая проза  

- Неминуча (пер. Леся Українка) [на украинском (uk)] [windows-1251] 78 Кб  (читать) (читать постранично) (скачать fb2)

Об авторе

Критика   Философия  

- Notre Dame d'Ukraine: Українка в конфлікті міфологій [на украинском (uk)] (и.с. Висока полиця) 3.1 Мб  (читать) (читать постранично) (скачать fb2) - Оксана Забужко

Биографии и Мемуары  

- Леся Українка [на украинском (uk)] (и.с. Знамениті українці) 467 Кб  (читать)  (скачать fb2) - Тетяна Панасенко

Публицистика  

- Поетка українського Рісорджіменто (Леся Українка) [на украинском (uk)] 169 Кб  (читать) (читать постранично) (скачать fb2) - Дмитро Іванович Донцов


Зарегистрируйтесь / залогиньтесь для выкачки нескольких книг одним файлом.


MyBook - читай и слушай по одной подписке