Гуцули у Визвольній боротьбі. Спогади січового стрільця Михайла Горбового [Михайло Іванович Горбовий] (fb2) читать постранично, страница - 4

- Гуцули у Визвольній боротьбі. Спогади січового стрільця Михайла Горбового (а.с. Українська воєнна мемуаристика -4) 10.12 Мб скачать: (fb2) - (исправленную)  читать: (полностью) - (постранично) - Михайло Іванович Горбовий

 [Настройки текста]  [Cбросить фильтры]

кожний офіцер по дорозі!"

Гуцулам вдалося передати з тюрми вістку Українському громадянському комітетові про цей жахливий випадок. Комітет наполіг, щоб Лесю Мартишуку (в іншому спогаді Горбовий називає його Петром Мартишуком) надали медичну допомогу. "Лікар" прийшов, подивився, сказав, що у "хворого" ішіас, і пообіцяв таблетку аспірину. І "зареготався дико, злорадісно". На другий день Мартишук помер. "До останнього віддиху говорив він тільки про пімсту катам-ляхам", — зазначав Горбовий.

А в "Записнику в'язня Михайла Горбового" про цю трагедію читаємо: "О, дух — то велика сила! Він гоїть рани, додає надії на луччу будуччину, і його не знищують ні нагаї, ні хати спалені, ані зрабовані маєтки — хиба ще більше прибуде його. Я бачив, як конаючий Мартишук, коли з нього глумились ляхи, лиш одну руку трохи здорову мав, а і нею як підкрутив вуса, як глянув на них, то варто було бачити. Не згине наша держава з такими людьми!"

Мартишука поляки "поховали десь так скрито, що й по сьогоднішній день ніхто не знає де, хоч Український горожанський комітет довго шукав його могили, бажаючи відфотографувати скатованого".

Старшина Армії УНР Яків Гальчевський у не опублікованій ще історіософічній праці оцінював поляків як жорстоких варварів. Читаючи спогади Горбового, Ломацького, Шекерика-Дониківа про "пацифікацію" 1920 року, розумієш, що Гальчевський не перебільшував. Та й Горбовий називав польських карателів "інквізиторами", "дикунами азійськими", а Польшу — "найлютішою мачухою". Нагадаю, що 1920-й був роком українсько-польської співпраці, точніше, союзу Симона Петлюри та Юзефа Пілсудського. Отака співпраця, отакі союзники…

Гуцули витримали стоїчно муки, "ніхто з них не заломався і не впав на дусі", стверджував Михайло Ломацький, який потрапив тоді до тюрми разом з Михайлом Горбовим.

Архів Горбового
Ідучи Верховинським районом, ми й не підозрювали про цю трагедію. Але вже були на порозі пізнання. В Косові, в музеї Визвольних змагань, я вперше довідався про Михайла Горбового, побачив уривок його статті "Рік 1920-й" — про трагедію Гуцульщини під польським пануванням. Хочу музеї експонувалося багато фотографій та лаконічних біографій учасників Визвольної боротьби, але в око впав саме Горбовий. Сприяла цьому екскурсовод музею Людмила Луканюк. Витягнувши десь із шухляди кілька десятків фотографій Першої світової війни, простягнула мені.

Вгадала кому показати!

Я вже багато років полюю за фотографіями Визвольної епопеї нашого народу.

— Звідки вони? — запитав із хвилюванням.

— З архіву Михайла Горбового, — відповіла пані Людмила.

— Вони десь опубліковані?

— Ні…

Це й відіграло вирішальну роль. Мене завжди до праці подвигає цілина. Там, де вже пройшлись дослідники, мені мандрувати нецікаво.

— А чому фотографії не опубліковано?

— Та я показувала кільком людям, хотіла зацікавити, а вони кажуть, що світлини не мають вартості, бо не підписані…

Розклавши реліквії на підвіконні, я взявся їх перефотографовувати. Роман Пастух делікатно нагадав мені, що вже час їхати. Він нетерпляче виходив на вулицю, повертався і знову переконував, що треба вирушати. Але я вже захопився новою темою. А волинянка Людмила Луканюк усе підсовувала мені нові й нові матеріали — фрагменти спогаду Горбового "Рік 1920-й", його лист із в'язниці до своїх вихованців-пластунів, фотографії… Сказала, що у хрещеної мами дружини Михайла Горбового, Оксани Сем'янів, зберігається його фотоархівза 1920 — 1930-ті роки…

— Його хтось публікував?

— Ні.

Отут я вже розсердився.

Як же так можна ставитися до реліквій?! На Східній Україні по дрібочці вишукуєш факти і фактики, щоб відтворити хоча б епізоди Визвольної війни українського народу, а тут таке багатство роками покривається пилом! "Ну, добре, — подумав я, — значить, наддніпрянці зроблять це".

Так і втягнувся в несподівану для себе тему… За місяць дізнався, що у голови Івано-Франківської "Просвіти" Петра Арсенича близько 20 років зберігаються неопубліковані щоденники Горбового. Ну і ну…

Я запитав його прямо:

— А чого ви досі їх не опублікували?

Причину він знайшов легко:

— Грошей не було…

Я швидко переконав добродія Арсенича приїхати до Києва. За три дні рукописи Михайла Горбового лежали в мене на столі. Почалася складна робота з реставрації слів і думок, поспіхом записаних 1920 року.

Невдовзі виявилося, що Михайло Горбовий — доволі плідний автор. Його спогади виринали то в одному, то в другому виданні. Тоді я вирішив розшукати всі його публікації. Коло роботи загрозливо розширювалося. Я зрозумів, що треба шукати союзників. Тут і згадав про залюбленого у січових стрільців Юрка Юзича. Логіка була проста: Горбовий і Юзич — галицькі пластуни, значить, Юрій може допомогти в підготовці книги. Я не помилився. Співпраця з Юзичем виявилася плідною. Давно вже я не мав такого помічника! Окрім унікального видання "Пласт у Косові" і фотографій, які він надав, Юзич став ще й цінним