Чия ти, країно Україно?!
ЗЕМЛІ, ЩО ВХОДИЛИ ДО СКЛАДУ ІНШИХ ДЕРЖАВ
Українська земля
Держава
Роки
Буковина Північна
Князівство Молдова
XIV-XVI ст.
Туреччина
XVI ст.-1774
Австро-Угорщина
1774-1918
Румунія
1918-1940
СРСР
1940-1991
Волинь
Польща, Литва
XIV ст.-1795
Російська імперія
1795-1921
Польща (частково)
1921-1939
СРСР (частково)
1921-1991
Галичина Східна
Польща
1349-1772
Австро-Угорщина
1772-1918
Польща
1919-1939
СРСР
1939-1991
Закарпатська Україна
Угорщина
XI-XVIII ст.
Австрія (Австро-Угорщина) XVIII ст.-1919
Чехословаччина
1919-1938
Угорщина
1939-1944
СРСР
1944-1991
КНЯЗІВСТВА КИЇВСЬКОЇ РУСІ
Назва
Столиця
Термін
Територія
Белзьке
м. Белз
1170-1462
Верхів’я Західного Бугу.
Волинське м. Володимир-Волинський XI-1154
Західні землі Південної Росії.
Володимиро-
Волинське м. Володимир
1154-1199
Території по Бугу, Горині,
Стиру, правих притоках Прип’яті.
Галицьке
м. Галич
поч. 1140-х рр.-Землі Південної Русі.
1199
Галицько-
1199-1205;
Виникло внаслідок
Волинське м. Галич
1245-1264
об’єднання Галицького і
Волинського князівств.
Київське
м. Київ
сер. XII -перша Землі Київщини,
пол. XIII ст.; Переяславщини,
1362-1394;
Східної Волині.
1442-1471
Луцьке
м. Луцьк
1093-1340
Південно-східні землі
сучасної Волинської області,
південну частину – Рівненської та
північні частини – Тернопільської й
Хмельницької областей.
Муромо-
м. Муром
XI ст.-1140
Землі в середній течії р. Ока і
Рязанське
у верхів’ях р. Дон.
Новгородське м. Новгород
IX ст.-1136
Землі Бежєцької, Водської,
Обонезької, Деревської, Шелонської
п’ятин.
Перемиське м. Перемишляни
XI-XIV ст.
Землі Посяння.
Переяславське м. Переяслав X ст.-1239
Землі на лівому березі
Дніпра вздовж річок Трубіж, Супій,
Сула, Псьол і на схід до Ворскли і
верхів’я Дінця.
Полоцьке м. Полоцьк IX-XIV ст.
Землі басейну Зах. Двіни, в верхів’ях
Березіни і Німану.
Ростово– м. Ростов X-XII ст.; Землі межиріччя Оки та
Суздальське м. Суздаль XII ст.; Волги.
м. Володимир XII-XIII ст.
Сіверське м. Новгород-Сіверський 1098-1238
Землі в басейні середньої Десни, р.
Сновськ і Сейм.
Смоленське м. Смоленськ 1127-XIII ст.
Землі в басейні верхньої течії Дніпра
та Зах. Двіни.
Теребовлянське м. Теребовля XI ст.-1141
Порубіжжя Галицької і Київської
земель.
Турово-Пінське
м. Туров
IX-XIII ст.
Землі басейну р. Прип’ять
племені дреговинців.
Чернігівське м. Чернігів
1097-XIII ст. Землі в’ятичів, Подесення,
Посем’я, Задесення, Земля
Радимичів, Дреговичі, Новгород-
Сіверська земля, Сновська тисяча,
Муромо-Рязанська земля,
Тмутаракань.
ВОЄВОДСТВА
Назва
Адміністративний Термін
Територія
центр
Брацлавське м. Брацлав
1569-1793
Брацлавський, Вінницький,
Звенигородський повіти.
Волинське I м. Луцьк
1569-1793
Володимирський, Кременецький,
Луцький повіти.
Волинське II м. Луцьк
1919-1939
Низка повітів Волинської губернії.
Київське
м. Київ
1471-1793
Лівобережна Україна, за винятком
Чернігівського воєводства.
Подільське м. Кам’янець-
1434-1793
Кам’янецький, Летичівський, Подільський
Червоноградський повіти.
Руське
м. Львів
1434-1772
Галичина.
Чернігівське м. Чернігів
1635-1649
Новгород-Сіверський, Чернігівський
повіти.
УКРАЇНСЬКІ ПОЛКИ ЗА ТЕРИТОРІЯМИ
Територія
Полки
Лівобережна Україна
Гадяцький, Київський, Лубенський, Миргородський, Ніжинський, Переяславський, Полтавський, Прилуцький, Стародубський, Чернігівський.
Ліквідовані російським урядом в 1765 р.
Правобережна Україна
Білоцерківський, Брацлавський, Вінницький, Канівський, Корсунський, Уманський, Черкаський, Чигиринський та ін.
Ліквідовані польським урядом на початку XVIII ст.
Слобідська Україна
Ізюмський, Острозький, Охтирський, Сумський, Харківський.
Ліквідовані російським урядом в 80-х роках XVIII ст.
ПЕРЕЛІК ПОЛКІВ
Полк
Адміністративний центр
Роки існування
Білоцерківський
м. Біла Церква
1648-1667; 1702-1711
Білоруський
м. Чавуси
1655-1659
(Чавуський)
Богуславський
м. Богуслав
1648-1711
Брацлавський
м. Брацлав
1648-1711
Вінницький
м. Вінниця
1653-кінець 60-х р. XVII ст.
Гадяцький
м. Гадяч
1648-1782
Зіньківський
м. Зіньків
1661-1671
Ізюмський
м. Ізюм
1685-1765
Іркліївський м. Іркліїв
1648-1649; 1658-1659
Ічнянський
м. Ічня
1648-1649
Кальницький
м. Кальник
1648-1653
Канівський
м. Канів
1648-1711
Київський
м. Київ
1648-поч. XVIII ст.;
м. Козелець
поч. XVIII ст.-1782
Корсунський
м. Корсунь
1648-1711
Кременчуцький
м. Кременчук
1661-1663
Кропивнянський с. Кропивня
1649-1658
Лисянський
м. Лисянка
1661-1666; 1674
Лубенський
м. Лубни
1648-1649; 1657-1781
Миргородський
м. Миргород
1648-1782
Могилівський
м. Могилів;
1648-1649; 1658-1672;
(Подільський, м. Меджибож
1657-1658
Придністровський)
Ніжинський
м. Ніжин
1648-1782
Новослобідський
фортеця св. Єлизавети
1753-1764
Овруцький
м. Овруч
1648-1649; 1657-1666
Охтирський
м. Охтирка
1655-1765
Паволоцький
с. Паволоч
1648-1649; 1651-1674.
Переяславський
м. Переяслав
1648-1782
Пінсько-Туровський м. Пінськ
1654-1659
Полтавський
м. Полтава
1648-1775
Прилуцький
м. Прилуки
1648-1781
Стародубський
м. Стародуб
1663-1781
Сумський
м. Суми
1652-1765
Турово-Пінський
м. Туров
1657
Уманський
м. Умань
1648-кінець 1670-х
Фастівський
м. Фастів
1684-1702
Харківський
м. Харків
1659-1765
Черкаський
м. Черкаси
1648-кінець XVII ст.
Чернігівський
м. Чернігів
1648-1782
Чигиринський
м. Чигирин
1648-1711
ГУБЕРНІЇ
Назва
Адміністративний Термін
Територія
центр
Азовська
м. Азов
1708-1711;
Донецька, Луганська, більша
м. Вороніж 1711-1725
частина Харківської областей
Волинська
м. Житомир 1797-1925
Володимир-Волинський,
Дубенський, Житомирський,
Ізяславський, Ковельский,
Кременецький, Луцький, Новоград-
Волинський, Овруцький, Острозький,
Рівненський, Старокостянтинівський
повіти.
Катеринославська м. Катеринослав1802-1925
Бахмутський,
Верхньодніпровський,
Катеринославський, Маріупольський,
Новомосковський, Олександрівський,
Павлоградський, Слов’яносербський
повіти.
Київська
м. Київ
1708-1775
Київ, Ніжин, Переяслав,
Чернігів, території нинішніх
Брянської, Курської, Орловської
областей РФ;
м. Київ
1797-1925
Бердичівський,
Васильківський, Звенигородський,
Канівський, Київський, Липовецький,
Радомишльський, Сквирський,
Таращанський, Уманський,
Черкаський, Чигиринський повіти.
Малоросійська
м. Чернігів
1796-1802
Київське (без м. Київ з
околицею), Новгород-Сіверське,
Чернігівське намісництва, м.
Кременчук, Миргородський і
Полтавський полки.
Миколаївська
м. Миколаїв 1802-1803;
Територія нинішньої
1920-1922
Миколаївської області.
Нова Сербія
м. Новомиргород
1752-1754;
Землі між р. Дніпро, Синюха,
фортеця св. Єлизавети 1754-1764
верхів’ями Інгулу, Інгульця,
Великої Висі і Омельника.
Новоросійська I
м. Кременчук
1764-1783
Нова Сербія, Новослобідське
козацьке поселення, Слов’яносербія,
Українська лінія, тринадцять сотень
Полтавського полку, дві сотні
Миргородського полку.
Новоросійська II
м. Катеринослав
1796-1797;
Більша частина
м. Новоросійськ
1797-1802
Катеринославського
намісництва.
Одеська
м. Одеса
1919-1932
Одеський, Тираспольський,
Ананьївський, Балтський,
Первомайський, Вознесенський
повіти.
Подільська
м. Кам’янець-Подільський 1797-1925 Балтський, Брацлавський, Вінницький,
Гайсинський, Кам’янецький,
Летичівський, Могилівський,
Ольгопільський, Проскурівський,
Ушицький, Ямпільський повіти.
Полтавська
м. Полтава
1802-1925
Гадяцький, Зіньківський,
Золотоніський, Кобеляцький,
Костянтиноградський,
Кременчуцький, Лохвицький,
Лубенський, Миргородський,
Переяславський, Пирятинський,
Полтавський, Прилуцький,
Роменський, Хорольський повіти.
Слобідсько-Українська м. Харків
1765-1780;
Богодухівський,
1796-1835
Валківський, Вовчанський,
Зміївський, Ізюмський, Куп’янський,
Лебединський, Охтирський,
Старобільський, Сумський,
Харківський повіти.
Слов’яносербія
м. Бахмут
1753-1764
Землі від верхів’я
(нині – м. Артемівськ)
Сіверського Донця до Лозової,
Бахмута, Лугані.
Таврійська
м. Сімферополь
1802-1918
Бердянський, Дніпровський,
Мелітопольський, Євпаторійський,
Перекопський, Сімферопольський,
Феодосійський, Ялтинський повіти.
Харківська
м. Харків
1835-1917
Богодухівський,
Валківський, Вовчанський,
Зміївський, Ізюмський, Куп’янський,
Лебединський, Охтирський,
Старобільський, Сумський,
Харківський повіти.
Херсонська
м. Херсон
1803-1925
Анан’ївський,
Єлизаветградський, Одеський,
Олександрійський, Тираспольський,
Херсонський повіти.
Чернігівська
м. Чернігів
1802-1925
Борзнянський, Глухівський,
Городнянський, Козелецький
Конотопський, Кролевецький,
Мглинський, Ніжинський, Новгород-
Сіверський, Новозибківський,
Остерський, Сосницький,
Стародубський, Суразький,
Чернігівський повітів.
НАМІСНИЦТВА
Назва
Адмін. центр Роки
Територія
Брацлавське
м. Вінниця
1793-1797
Бершадський, Брацлавський,
Вінницький, Гайсинський, Махнівський,
Могилівський, Липовецький, Літинський,
П’ятигірський, Сквирський, Тульчинський,
Хмільницький, Ямпільський повіти.
Вознесенське
м. Вознесенськ 1795-1797
Вознесенський, Богопільський,
Єлизаветградський, Балтський,
Катеринопільський, Новомиргородський,
Ольгопільський, Тираспольський,
Уманський, Херсонський, Черкаський,
Чигиринський повіти.
Волинське
де-юре –
Володимир-Волинський,
(Ізяславське)
м. Новгород-Волинський;
Домбровицький, Житомирський,
де-факто –
Ізяславський, Ковельський,
м. Житомир 1793-1797
Лабунський, Луцький, Новоград-
Волинський, Овруцький, Острозький,
Радомишльський, Рівненський, Чуднівський
повіти.
Катеринославське м. Кременчук 1783-1789; Південь України (без Криму).
м. Катеринослав 1789-1797
Київське
м. Київ
1781-1797
Землі колишнього Київського,
Лубенського, Миргородського,
Переяславського полків.
Новгород-Сіверське
м. Новгород- 1781-1797
Землі Стародубського,
Сіверський
Чернігівського і Ніжинського (обох –
частково) полків.
Подільське
м. Кам’янець- 1795-1797
Вербовецький, Зіньківський,
Подільський
Кам’янецький, Кременецький,
Летичівський, Ольгопільський,
Проскурівський, Старокостянтинівський,
Ушицький та ін. повіти.
Харківське
м. Харків
1780-1796
Білопольський, Богодухівський,
Валківський, Вовчанський, Золочівський,
Ізюмський, Краснокутський, Лебединський,
Миропільський, Недригайлівський,
Охтирський, Сумський, Харківський,
Хотмизький, Чугуївський повіти-округи.
Чернігівське
м. Чернігів
1782-1797
Березнянський, Борзнянський,
Гадяцький, Глинський, Городнянський,
Зіньківський, Лохвицький, Ніжинський,
Прилуцький, Роменський, Чернігівський
повіти.
ГЕНЕРАЛ-ГУБЕРНАТОРСТВА
Назва
Адміністративний Роки
Територія
центр
Бессарабське -
1822-1874
Нижнє Придністров’я.
Київське
м. Київ
1832-1914
Волинська, Київська, Подільська
губернії.
Малоросійське м. Харків
1802-1856
Полтавська, Харківська, Чернігівська
губернії.
Новоросійськем. Одеса
1822-1874
Катеринославська, Таврійська,
Херсонська губернії.
ПРАПОРИ УКРАЇНСЬКИХ ЗЕМЕЛЬ
Земля
Опис прапора
Бессарабська
Синій з жовтою головою бика
Волинська
Червоний зі сріблястим хрестом
Галицька
Білий з чорною галкою
Жидачівська
Синій з трьома золотими левами
Львівська
Синій з жовтим левом
Перемишлянська
Синій з жовтими двоголовими орлами
Переяславська
Червоний з білою вежею
Подільська
Білий із золотим сонцем
Руська
Червоний із золотим тризубом чи двозубом
Сяницька
Синій з жовтими двоголовими орлами
Холмська
Червоний з білим ведмедем
Додаток
Малоросія (Малоросійський край) М. – назва Правобережної та Лівобережної України в законодавчих актах Російської імперії після
1654 р. Термін офіційно входив в титул російських царів та імператорів – «Великої і Малої Русі»
(1654-191).
Нині термін офіційно не вживається як такий, що породжений великодержавною політикою
Російської імперії щодо українців.
Князівство
К. – суверенні (васальні) політично-територіальні утворення, яке перебувало у володінні князя
(IX-XVI cт.).
Воєводство
В. – адміністративно-територіальна одиниця на теренах Російської імперії в XV-XVIII ст.
Полк
П. – адміністративно-територіальна і одночасно військова одиниця в Україні, запроваджена 1648
року.
Губернія
Г. – основна адміністративно-територіальна одиниця на теренах Російської імперії (1708-1925), яка включала повіти.
Намісництво
Н. – адміністративно-територіальна одиниця на теренах Російської імперії (1775-1796), яка
включала декілька губерній.
Генерал-губернаторство
Г.-г. – адміністративно-територіальна одиниця на теренах Російської імперії (1775-1917), яка
включала декілька губерній.
Последние комментарии
2 часов 20 минут назад
8 часов 43 минут назад
8 часов 50 минут назад
9 часов 19 минут назад
9 часов 23 минут назад
9 часов 23 минут назад