Заклятий козак [Юрій Тис-Крохмалюк] (fb2) читать постранично, страница - 199

- Заклятий козак 1.85 Мб скачать: (fb2) - (исправленную)  читать: (полностью) - (постранично) - Юрій Тис-Крохмалюк - Андрiй Якович Чайковський - Сава Божко - Данило Мордовець - Григорій Мачтет

 [Настройки текста]  [Cбросить фильтры]

після трагічної стрічі з Микулихою. Докладно пізнав стіну лісу і місце; де стрінув свого коня. Закрив очі, зачудований і трохи занепокоєний своїм відкриттям, Стемніло. Настала ніч.

Життя іншої людини

* * *

Ранком хлопці попрощали свого сотенного і рушили за своїм призначенням.

- В разі чого, - сказав їм Марко уривчастими словами, - знайте, зброя закопана тут!

Пішли.

Марко довго глядів за ними. З задуми збудили Його голоси, йшли від побойовища. Скочив у позицію. Це йшла московська розстрільна з галасом і криком прочісувати околицю. Йшли юрбою, сотня за сотнею, з готовою до стрілу зброєю.

Марко націлився з важкого скоростріла і натиснув язичок. Водив цівкою по шерегах ворога певною рукою старого вояка.

Лави завертали і знову наступали. Коли в лісі втихли стріли, рушили вперед. Шукали пильно за повстанцем, який ставив їм опір. Не знайшли нікого. Тільки на краю лісу лежав важкий кулемет, порожні ленти біля нього і ні одного набою.

* * *

Коли людина вмирає, кажуть старі люди, янгол смерті кружляє над домом. Його існування відчувають ті, що залишаються на цьому світі і ті, що з нього відходять.

Тут сумного янгола не було. Не було теж ні дому смутку, ні жодної живої людини.

Колись, може в якійсь щасливішій добі, Марко появиться знову. Стрінеться з новими, тугішими земляками. Новими, а все ж таки в душі такими самими, як ми.


Notes

1

Д. І. Яворницький, на підставі «Актовъ южной и западной Россіи» (т. IX, 606) свідчить, що у Сірка «была жена по имени Софія», «мучимая вельми отъ беса», котру батьки привозили «для исцеленія въ одинъ изъ Киевскихъ Печерскихъ монастырей, но получившая его въ Лубенскомъ Мгарскомъ монастыре отъ святителя патріарха Афанасія и доселе (до 1671 г.) пребывающая здрава». («Исторія Запорож. козаковъ» II, 303).

(обратно)

2

Се не авторські вигадки, бо справді у всіх урядових актах XVII століття, у царському титулі слово «обладатель» невідмінно повинно було писати ся двома а, як і за всяку у титулі помилку, писарів люто було карано, наче за державний вчинок, «за поруху», мовляв, «і умаленіе государевой чести».

(обратно)

3

Предводителька - пані маршалкова.

(обратно)

4

Гяур - невірний, не мусульманин.

(обратно)

5

Гетьман Самойлович походив з попівського роду.

(обратно)

6

Див.: О. Островський. «Лебединський кат», істор. опов.

(обратно)

7

Rigorose - суворо; inberbe - тут: в корені; malum - лихо.

(обратно)

8

На славу і тріумф.

(обратно)

9

Оборонна війна.

(обратно)

10

Воєнні приготування.

(обратно)

11

Діаріуш - щоденник.

(обратно)

12

Non constat - не устійнено; in praesentia - в приявності.

(обратно)

13

Ex opposito - протилежно до…

(обратно)

14

Dux hostium - вождь ворогів.

(обратно)

15

Сonsilium - рада, нарада; praesens - приязний; ex preparaiabellica - з воєнної підготови; ex opposito - напроти, з чола; in praesentia - в приязності; in promptu - прихапцем.

(обратно)

16

Semper fidelis - завжди вірний.

(обратно)