Галатея і робот [Олександр Анатолійович Мірошниченко] (fb2) читать постранично, страница - 2

- Галатея і робот 13 Кб скачать: (fb2) - (исправленную)  читать: (полностью) - (постранично) - Олександр Анатолійович Мірошниченко

 [Настройки текста]  [Cбросить фильтры]

Витримав. Уже як починати еру роботів, то не з гіршого взірця. Мені чомусь не хочеться жити поряд із залізними, неоковирними, мислячими бідонами, день у день спілкуватися з трохи вдосконаленими автоматами для продажу газованої води. От і дозволив собі… естетичну надмірність. У серійному виробництві це, звичайно, буде виглядати не так ефектно. Та я думаю, що загальний вигляд пощастить зберегти на рівні сучасних людських стандартів.

— Ви думаєте, пощастить? — чомусь засумнівався я, хоча за цих обставин ліпше було швиденько розрахуватися й тікати подалі.

— Думаю, пощастить, — заспокоїв він мене. — Технічній естетиці зараз знаєте скільки уваги приділяється! Та й потім, довелося у цю модель закласти одну принципову схему, яка сама той високий загальний рівень забезпечуватиме. Без тієї схеми вона нормально працювати не зможе.

— Що ж воно таке? — знову дозволив я собі виявити цікавість у цій двозначній ситуації.

— О, тією схемою я можу пишатися, — почервонівши від задоволення, продовжив мій дивний співрозмовник. — У нас як вийшло? Склали в лабораторії нашу Галю. Відрегулювали. Починаємо випробування. Програма: робочий день жінки. Навантаження мінімальні. Умови: жінка двадцяти п’яти років, освіта — вища гуманітарна, у родині — чоловік, двоє дітей, відстань до місця роботи — п’ять кілометрів, дитячий садок у дворі, помешкання — двокімнатне, мікрорайон добре забезпечений торговельними і побутовими закладами. Я, правда, намагався скоротити для початку кількість дітей, та на мою пропозицію експертна комісія не пристала: «Ви й так, — кажуть, — не мікрорайон, а рай земний для своєї Галі обрали». Довелося погодитися на двох дітей. Почали. Перший день — нормально. Другого дня стали грітися терморегулятори. На третій день перегрілися конденсатори. Четвертого полетів запобіжник. Повірите, кінець тижня вона протрималася лише на двох. Це можна було б вважати непоганим наслідком, якби в суботу не полетів ще один запобіжник. У суботу, уявляєте? Коли Галі не треба було йти на роботу, коли запрограмовано було лише відвідання овочевого магазину, хімчистки, прибирання квартири, купання дітей, приготування обіду на два дні, відвідини театру… От якраз у театрі і полетів запобіжник. А ще кажуть, що мистецтво позитивно впливає на емоційний стан. Після того я рік театр десятою дорогою обминаю. Афіші його бачити не можу!

— Даремно, — присоромив я його·. — Останнім часом у нашому театрі помітні позитивні творчі зрушення.

— Ви часом не театральний критик? — з підозрою спитав він.

— Що ви! Зовсім навпаки, — поспішив я зректися цієї небезпечної професії.

— Тоді слухайте далі, — заспокоївся він. — Після тих клятих суботніх відвідин театру експерти затялися. Про серійне виробництво й слухати не хотіли. Довелося посушити голову. Ледве не збожеволів. Ось вона, мрія мого життя — Галя, Галатея! Дивиться на мене з докором, немов благає допомоги. А що я можу, коли педантичні експерти й слухати не хочуть моїх пояснень, нахваляються взагалі роботи в цьому напрямі заборонити, як неперспективні, а Галю на металобрухт списати. Загроза підстьобнула мене. Втратити Галю я не міг. Та всі конструктивні вдосконалення не допомагали. Четвертого, в кращому випадку п’ятого дня десь між овочевим магазином і дитячими яслами летіли запобіжники. Одного разу навіть до неділі дотягли. Так тут мені експерти гостей підкинули. Чотирьох зразу. Прийняла їх Галя по першому розряду. Запобіжник згорів, коли почалися розмови про дієту і біг від інфаркту. Щось треба було вирішувати. «Чому, — думав я, — інші жінки витримують, а моя — ні? Хіба можна порівняти досконалі електронні схеми Галатеї з напівкустарними витворами старенької матінки природи?» Та порівнюй не порівнюй, а природа вела перед, і треба було йти до неї в науку. Конструктивних вад я не знаходив, у розрахунках помилок не було. Довелося взятися за вивчення родинних зв’язків, умов, передумов і всякої іншої психологічної чортівні. По краплинах збирав я необхідну інформацію, шукаючи відповідь на питання: «На чому тримається нормальна сучасна жінка в тих же умовах, у яких горять Галатеїні запобіжники?» І що ви думаєте: знайшов!

— На чому ж вони тримаються? — запитав я, щиро зацікавлений цією проблемою.

— На дрібниці, яку жоден солідний конструктор, жоден дослідник, який хоч трохи себе поважає, не візьме до уваги. Я, коли додумався, собі не повірив.

— Що ж воно таке?

— Елементарна, нормальна, стара, мов світ, жіноча любов. Чуєте — любов! Не посміхайтеся скептично, а краще подивіться на Галю. Як тільки в її програму я заклав цей додатковий простий емоційний контур, усе пішло, мов на показових змаганнях з фігурного катання на льоду. Що тільки не вигадували експерти! Збільшили відстань до роботи на десять кілометрів. Надали нам з Галею трикімнатне помешкання загальною корисною площею шістдесят квадратних метрів. Переселили на віддалений житловий масив, у якому, крім бібліотек і ощадкас, не було