Циблиев Василий (fb2)

- Циблиев Василий [Справочник-дайджест] 20 Кб  (читать) (читать постранично) (скачать fb2) (скачать исправленную) - Николай Михайлович Сухомозский

Настройки текста:ЦИБЛІЄВ Василь Васильович


ЕКСПРЕС-ЖИТТЄПИС, найважливіші ціхи біографії

Національний статус, що склався у світі: російський.

Льотчик-космонавт (76/296).* Перебував у Космосі 1 рік 16 діб 15 годин 53 хвилини 3 секунди. За межами човна – 19 годин 14 хвилин. Єдиний зореплавець у світі, який здійсний два космічні тарани (1993; 1997).

З селянської родини.

Народився 20 лютого 1954 р. в с. Оріхівці Кіровського району Кримської області СРСР (нині – Автономна Республіка Крим України).

Закінчив Харківське вище військово-авіаційне училище льотчиків ім. С. Грицевця (1971-1975), Московські військово-повітряну академію ім. Ю. Гагаріна (1987) й інститут інженерів авіації і космонавтики (1997).

Служив льотчиком, командиром ланки винищувачів (1975-1983), заступником командира авіаційної ескадрильї (1983-1987), в загоні космонавтів (1987-1998), заступником начальника (2000-2003), начальником Російського державного науково-дослідного випробувального Центру підготовки космонавтів ім. Ю. Гагаріна (з 2003).

Льотчик-космонавт РФ.

Герой Російської Федерації (1994).

Кавалер російського ордена « За заслуги перед Вітчизною» III ступеня.


Нагороджений двома медалями НАСА: «За освоєння космічного простору» і «За суспільні заслуги».


Виконав два космічні польоти.

Під час першого на човні «Союз ТМ-17» (1993-1994) працював на російському орбітальному комплексі «Мир». Здійснив п’ять виходів у відкритий Космос.

Під час другого на човні « Союз ТМ-25» (1997) працював на російському орбітальному комплексі «Мир». За час роботи трапилися дві НП: 23 лютого на станції виникла пожежа через браковану кисневу шашку, а 25 червня при пересмикуванні вантажного човна «Прогрес М-34» він зіткнувся з орбітальним комплексом, що призвело до розгерметизації модуля «Спектр». Здійснив вихід у відкритий Космос.

Серед друзів та близьких знайомих Ц. – О. Лавейкін, Т. Мусабаєв, Ю. Усачов, Г. Манаков, Д. Блах, О. Серебров, Ю. Онуфрієнко, В. Афанасьєв, В. Поляков, М. Фоул, О. Поліщук, Р. Евальд, В. Корзун, А. Калері, Ч. Прекурт, О. Лазуткін, Ж.-Ф. Клервуа, К. Норьєга, О. Пермінов, Е. Лу, Є. Кондакова та ін.

*Перша цифра – порядковий номер у Радянському Союзі, друга – у світі.


***

НАЙПРЕКРАСНІША З ОПЕР, з професійного кредо В. Циблієва

Старт космічного човна – найпрекрасніша опера на світі.


ОРБІТАЛЬНА ДІЙСНІСТЬ ІНОДІ – ТОЙ ЖЕ СОН, зі спогадів О. Сереброва

У Космос я літав двічі. Для мене давно не новина те, що багато хто з мох колег відчував на орбіті вельми дивні, деколи дуже важкі переживання. У мене, на щастя, нічого подібного не було.

А ось мій напарник Василь Циблієв, наприклад, поводився деколи так, ніби блекоти обжерся: кричав, кидався, виробляв кульбіти ногами. Виявляється, йому снилися абсолютно приголомшливі, феєричні, непередавані сни. Переказати їх він взагалі не міг. Твердив лише, що нічого подібного в житті не бачив.

Такі стани могли повторюватися і насправді. Там, на орбіті, деколи і не зрозумієш, де сон, а де дійсність...


ЗНАЙ НАШИХ, з прес-релізу «Циблієв В. В. включений до енциклопедії «Кращі люди Росії»

Рішенням громадсько-консультаційної ради редакції енциклопедії «Кращі люди Росії» ім’я Циблієва Василя Васильовича, начальника Російського державного науково-дослідного інституту центру підготовки космонавтів ім. Ю. О. Гагаріна, внесено до переліку персоналій V випуску.

Голова ради А. Бруй в своєму коментарі відзначив, що Василь Васильович включений до книги за вдосконалення вітчизняної системи підготовки космонавтів в сучасних умовах і розвиток міжнародної співпраці Росії в області пілотованої космонавтики.

Відбір персоналій в енциклопедію здійснюється за офіційною рекомендацією органів виконавчої і законодавчої влади суб’єктів Російської Федерації і громадських організацій.


ПОВІВСЯ, ЯК ОФІЦЕР, з рішення журі премії В. Висоцького «Своя колія»

Напевно, усім запам’яталася драматична ситуація з екіпажем «Союзу-25 ТМ» на орбітальній станції «Мир» й те, що сталося після повернення з космосу. За вміння в екстремальних умовах взяти на себе відповідальність й істинно офіцерську поведінку на Землі премія В. Висоцького «Своя колія-1997» присуджується льотчику-космонавту В. В. Циблієву.


СТАНЦІЯ – НЕБЕЗПЕЧНА, з дослідження В. Засельського, О. Чернишової і С. Шамсутдінова «Рекордсмен неприємностей»

Василь Циблієв, Олександр Лазуткін і американський астронавт Джеррі Ліненджер прибули на станцію «Мир» 10 лютого. А вже 23 лютого на ній виникла пожежа. Вийшли з ладу обидва «Електрони» – обладнання, за допомогою якого шляхом електролізу з води отримують кисень. Щоб не задихнутися, екіпаж змушений був палити спеціальні патрони, котрі давали життєдайний газ для атмосфери. Від лелітки знову виникла пожежа. Вогонь бив з однієї панелі переходу на протилежну, тобто на метр з гаком, і вже майже пропік у ній отвір. Всю станцію заслало димом. Ліненджер не бачив власної рук, витягнутої перед собою.

Діяли на дотик, по пам’яті. Одягли протигази, використали три вогнегасники, і полум’я врешті-решт загасили. Хоча ще довго у відсіках пахло горілим.

У березні потік контур системи терморегулювання. Температура стала стрибати. Особливо холод дошкуляв ногам. Адже через відсутність сили тяжіння кров до них не приливає і, значить, не несе благодатного тепла.

Внаслідок витоку в повітрі з’явився отруйний газ етиленгліколь, котрий «саджає» нирки.

Потім послідовно відмовили блок мікродомішок, фільтр шкідливих домішок і зв’язок через супутник-ретранслятор.

Лише уявіть собі, що всі ці халепи трапилися на землі. Навіть росіянин, який народжується, живе і помирає в стресових ситуаціях, розгубився б. А іноземець, що звик до комфорту; до того, що все, що повинно працювати, – працює?! Не дивно, що Ліненджер навідріз відмовився брати участь в ремонтних роботах. Посилаючись на те, що за контрактом він повинен займатися виключно науковими дослідженнями.

Це була явна проколина психологів і керівників польоту. Безумовно, в угодах треба було передбачити «надзвичайні обставини».

Проте в Космосі не повернешся і не скажеш: «Я пішов додому». Конфлікт підігрівала та обставина, що Ліненджер – військовий, і він не міг не знати, що накази командира можна обговорювати, але не виконувати їх – зась.

Дійшло до вияснення стосунків. У американця стався нервовий зрив. Він зачинився в модулі «Спектр», перестав спілкуватися з колегами, окремо харчувався. Понад те, тиждень не виходив на зв’язок зі своїми. А потім передав відкритим текстом приблизно таке: «Станція небезпечна. Прошу мене звідси забрати. Фоула (американський астронавт, що мав міняти Ліненджера – авт.) посилати сюди не треба до тих пір, доки росіяни не наведуть ладу».


ЯБЛУНІ НА «ЧЕРВОНІЙ ПЛАНЕТІ» ТАКИ ЗАЦВІТУТЬ, з повідомлення РІА-Новини «Склад експедиції на Марс визначить відкритий конкурс»

Після завершення будівництва Міжнародної космічної станції почнеться набір космонавтів для польоту на Марс. Про це заявив перший заступник начальника російського Центру підготовки космонавтів генерал-майор Василь Циблієв.


За його словами, для експедиції на «червону планету» потрібні льотчики, медики, геологи, біологи й інші вчені. Програма їх підготовки відрізнятиметься від нинішньої, оскільки буде націлена на тривалий політ з великим об’ємом наукових досліджень, «але і тоді також потрібна висока інтелектуальна підготовка людей з хорошим фізичним здоров’ям», – сказав Циблієв.


Він визнав, що відбір в загін космонавтів Росії зараз йде за «галузевим принципом» – з військово-повітряних сил, з підприємств, що займаються виробництвом космічної техніки або пов’язаних з «Росавіакосмосом».


Циблієв  відзначив, що «в США відбір йде по-іншому. Там сформульовані вимоги до інтелектуальних і фізичних даних, якими повинен володіти кандидат на політ; і кожен, хто бажає присвятити своє життя космосу, може подати заяву і пройти конкурс». Генерал вважає, що за таким же принципом проходитиме відбір російських кандидатів на політ до Марса. Циблієв зазначив, що новий російський корабель «Союз ТМА», на якому зараз космонавтів доставляють на МКС, дозволяє мати зріст до 190 см.


Нагадаємо, що про початок розробки проекту міжпланетного польоту російські вчені оголосили в квітні 2001 року. За словами директора Інституту медико-біологічних проблем РАН Анатолія Григор’єва політ може відбутися в період з 2016 по 2020 рік.

Разом з Росією в проекті братимуть участь США, Канада, Японія і низка європейських країн.


АМЕРИКАНЦІ ДИВУЮТЬСЯ, з телерепортажу О. Лазуренка «Василь Циблієв день провів в гостях у новочеркаських учених»

12.05.2004 р.

Росія, як і раніше, космічна держава. У цьому впевнені представники Російського центру підготовки космонавтів. Сьогодні вони приїхали до Новочеркаська. Глава центру Василь Циблієв разом з донськими тренажеробудівниками підвів підсумки роботи і окреслив плани на майбутнє.

Із Зоряним містечком Новочеркаськ співробітничає вже 30 років. Останній раз керівники центру підготовки космонавтів на Дон приїжджали минулої осені. З тих пір змінилося багато що, і вчені поспішають продемонструвати це.

На донських тренажерах вчилися працювати всі члени дев’ятої експедиції МКС. Сьогодні космонавти застосовують знання з практики, а в центрі вже працюють над модернізацією ще 5 тренажерів. Новий напрям – комп’ютерна підготовка.

Космонавти хвалять донських учених, а московські вчені – найбільший вуз Новочеркаська: місцевий технічний університет закінчили майже всі фахівці Центру.


Після невеликої екскурсії космонавти діляться враженнями з пресою. Говорять, що кращими російські тренажери називають навіть американці. Астронавтів вражає, як навіть без належного фінансування наша космічна галузь завжди була на декілька кроків попереду.


З КАДИЛОМ НА ОРБІТУ, з повідомлення Інтерфаксу «На Байконурі відкрито православний храм»

До 50-річного ювілею на космодромі Байконур відкрито православний храм Георгія Побєдоносця. У вівторок його освятили, а в середу тут вже пройшла перша служба.


На Байконурі існує традиція освячувати ракети перед запуском. Благословення на політ в космос, одержують всі екіпажі.

Благословляти тих, хто відправляється на орбіту, запропонував космонавт Василь Циблієв (1998).


СВИНЯ У КОСМОСІ, бувальщина

11 жовтня 2007 року на Байконурі відбувся запуск чергового космічного човна. Американський астронавт-дублер М. Фінк на святковому фуршеті поцікавився у Василя Васильовича Циблієва, показуючи на бутерброд:

– Тут сало?

І після ствердної відповіді підморгнувши, тицьнув пальцем в небо:

– І там сало є!* Чи думала хоч колись свиня, що побуває в космосі?

Василь Васильович на жарт відповів жартом:

– Індикатор невагомості – біле сало пустелі.

*На борту космічних човнів уся їжа – з тюбиків, пакетиків, баночок. Але В. Циблієв проносив на борт улюблені чорний хліб і сало.


«Призрачные миры» - интернет-магазин современной литературы в жанре любовного романа, фэнтези, мистики