Василь Стефаник

RSS канал автора
Поделиться:
Иллюстрация № 1 читать онлайн КулЛиб

Василь Семенович Стефаник (1871—1936) — український письменник, майстер експресіоністичної новели, громадський діяч, політик.
Народився 14 травня 1871 р. в с. Русові Снятинського повіту на Станіславшині (нині - Івано-Франківшина) в сім'ї заможного селянина. Після навчання в школах у с. Русові та м. Снятині він 1883 р. вступив до польської гімназії у м. Коломиї. Тут зав'язалася дружба В. Стефаника з Л. Мартовичем. За українську громадсько-політичну діяльність їх обох у 1890 р. виключили з гімназії. В. Стефаник переїхав до Дрогобича і вступив до місцевої гімназії, яку закінчив 1892 р. Того ж року він вступив на медичний факультет Краківського університету, де вчився до 1900 р. У вересні 1903 р. В. Стефаник відвідав Наддніпрянську Україну: був присутнім на відкритті пам'ятника І. Котляревському в Полтаві й зустрічався з Лесею Українкою, Михайлом Коцюбинським та ін.
З 1903 р. В. Стефаник постійно жив у селі: до 1909 рр. - в Стецеві, а потім до кінця життя в Русові. 1907 року письменник став заступником депутата австрійського парламенту В. Охрімовича. Після того, як 1908 року В. Охрімович зрікся мандату, В. Стефаникові довелося виконувати обов'язки депутата аж до розпаду Австро-Угорської імперії 1918 р. У період визвольних змагань В. Стефаник брав участь у роботі Української національної ради Західноукраїнської народної республіки (ЗУНР), у складі делегації ЗУНР відвідав Київ під час проголошення соборності українських земель 22 січня 1919 р.
Перебуваючи в тій частині України, шо була під владою Польші, В. Стефаник активно цікавився подіями в УРСР, відсилав до радянських журналів («Вапліте», «Червоний шлях», «Плуг») свої нові твори. Відгуком на літературну дискусію 1925- 1928 рр. стала новела «Межа» (1926), яка мала присвяту «М. Хвильовому» і була надрукована у «Літературно-науковому віснику», що його редагував Д. Донцов. 1926 року на відзначення 30-річчя літературної діяльності письменникові була призначена пенсія від уряду УРСР. Помер В. Стефаник 7 грудня 1936 р.
Літературну діяльність В. Стефаник розпочав поезіями в прозі (1896- 1898). У жовтні 1897 р. на сторінках чернівецького часопису «Праця» була надрукована новела «Виводили з села», пізніше - новели «У корчмі», «Стратився», «Синя книжечка» та «Сама саміська», які одразу зробили його широковідомим українським письменником. Ці твори ввійшли до першої збірки В. Стефаника «Синя книжечка» (1899). Пізніше виходили книги новел «Камінний хрест» (1900), «Дорога» (1901), «Моє слово» (1905), «Земля» (1926).
Для творчості В. Стефаника характерна експресіоністична (від лат. expression — вираження) манера письма, що передбачає вираження глибини та ірраціональності психології навіть звичайної людини через зовнішню напругу його переживань та емоцій. В. Стефаник прагнув виразити духовне (приховане) через реальне (зовнішнє), звернути увагу на духовну деградацію сучасного світу, зрозуміти сенс страждання і смерті людини. Звідси випливає його увага до оригінальних і незвичних епітетів і порівнянь, майстерне використання діалогів, лаконізм та фрагментарність письма. Так, у новелі «Новина» виняткова подія в с. Трійці 1898 р. стала приводом порушити проблеми омертвіння людської душі. Еміграція українців за океан спричинилася до появи його новели «Камінний хрест», коли проводи селянина нагадали авторові похоронний обряд. Іван Дідух мусить розірвати усі зв'язки, що з'єднували його зі світом, який він протягом усього життя упорядковував. Показуючи жорстокість і безглуздя селянського життя, В. Стефаник також намагався привернути українську інтелігенцію до співучасті в житті селянина.
Після десятилітньої перерви світогляд Стефаника дещо змінився: у творах з'явилися патріотичні мотиви, яких не було в його ранній творчості. Якщо раніше його герої страждали лише через свої власні провини чи провини свого роду, то в пізніших творах вже можна побачити мотиви страждання за свій народ, за свою Україну. Такими мотивами зокрема позначені новели «Марія» та «Сини».

Докладніше: wikipediaЯзык:   Показывать:   Сортировать по:

    Массовая выкачка в формате:

Показываем книги: (Автор) (все книги на одной странице)

Количество книг по ролям: Автор - 19. ( 16 на иностранном языке)
По форматам:  fb2 книги - 18 (17.21 Мб),  djvu книги - 1 (6.82 Мб)
Всего книг: 19. Объём всех книг: 24 Мб (25,201,229 байт)

Автор


Класика української літератури
Классическая проза  
- Камінний хрест [на украинском (uk)] (а.с. Класика української літератури-71) 295 Кб  (читать)  (скачать fb2)
- Дорога [на украинском (uk)] (а.с. Класика української літератури-72) 369 Кб  (читать) (читать постранично) (скачать fb2)
- Синя книжечка [на украинском (uk)] (а.с. Класика української літератури-73) 287 Кб  (читать) (читать постранично) (скачать fb2)
- Моє слово [на украинском (uk)] (а.с. Класика української літератури-74) 196 Кб  (читать) (читать постранично) (скачать fb2)
- Земля [на украинском (uk)] (а.с. Класика української літератури-75) 266 Кб  (читать) (читать постранично) (скачать fb2)
- Новели 1926 - 1933 рр. [на украинском (uk)] (а.с. Класика української літератури-76) 258 Кб  (читать) (читать постранично) (скачать fb2)

Рассказы
Ужасы  
- Одна–одинешенька (а.с. Рассказы) 6 Кб  (читать) (читать постранично) (скачать fb2)
- Семья Леся (а.с. Рассказы) 8 Кб  (читать) (читать постранично) (скачать fb2)

Скорочені твори ЗНО з української літератури

Классическая проза  

-  Новеллы  (пер. Владимир Михайлович Россельс) (и.с. Литературные памятники) 6.82 Мб (скачать djvu)  (читать)  (читать постранично)
- Перлини української класики [на украинском (uk)] 3.74 Мб  (читать)  (скачать fb2)

Классическая проза   Мистика  

- Потойбiчне [антологія ґотичної прози] [на украинском (uk)] 1.73 Мб  (читать) (читать постранично) (скачать fb2)

Классическая проза   Новелла  

- Кленові листки [на украинском (uk)] 27 Кб  (читать) (читать постранично) (скачать fb2)
- Марія [на украинском (uk)] 27 Кб  (читать) (читать постранично) (скачать fb2)
- Палій [на украинском (uk)] 41 Кб  (читать) (читать постранично) (скачать fb2)
- Сини [на украинском (uk)] 16 Кб  (читать) (читать постранично) (скачать fb2)

Классическая проза   Современная проза  

- Українська мала проза XX століття: Антологія. Упорядник Віра Агеєва [на украинском (uk)] 5.2 Мб  (читать)  (скачать fb2)

Городское фэнтези   Классическая проза   Проза   Современная проза   Социальная фантастика   Ужасы   Фантастика  

- Антологія української фантастики XIX—ХХ ст. [на украинском (uk)] 2.34 Мб  (читать)  (скачать fb2)

Классическая проза   Проза   Ужасы  

- Антологія української готичної прози. Том 2 [на украинском (uk)] 2.43 Мб  (читать)  (скачать fb2)

Классическая проза  
- Камінний Хрест (скорочено) [на украинском (uk)] (а.с. Скорочені твори ЗНО з української літератури) 15 Кб  (читать)  (скачать fb2)


Зарегистрируйтесь / залогиньтесь для выкачки нескольких книг одним файлом.


«Призрачные миры» - интернет-магазин современной литературы в жанре любовного романа, фэнтези, мистики